НОВИНИ

Під знаком Нобеля

10 грудня 120 років тому відбулося перше вручення однієї з найпрестижніших міжнародних премій, заснованих згідно із заповітом шведського винахідника та підприємця Альфреда Нобеля. З цієї нагоди пройшов просвітницький онлайн-захід «Альфред Нобель – меценат світової науки» для студентів 1-4 курсів спеціальностей «Середня освіта (Мова і література(англійська))» та «Філологія. Прикладна лінгвістика» .

Присутні ознайомилися з історією заснування премії, особливостями церемонії нагородження, номінантами від України.

Підготувала та провела захід завідувачка сектору читальних залів відділу обслуговування Лілія Салюк.

Альфред Бернард Нобель (21 жовтня 1833 - 10 грудня 1896) шведський хімік, винахідник, підприємець і благодійник.

27 листопада 1895 р. підписав заповіт, згідно з яким усе своє майно розміром близько 31,5 млн. шведських крон призначив на фінансування міжнародної премії. Згідно з його бажанням, щорічний прибуток від спадщини має ділитися на 5 рівних частин між особами, які попереднього року принесли користь людству в галузях фізики та хімії, економіки, фізіології або медицини, літератури та за досягнення у справі миру (Нобелівська премія).

Майже 120 років кожного 10 грудня в Стокгольмі відзначається загальнонаціональне свято – Нобелівський день, приурочене до церемонії нагородження лауреатів Нобелівської премії. Ця відзнака вважається найбільш шанованою і вагомою на планеті.

Перші Нобелівські премії були присуджені у 1901 році. Сьогодні в списку нобеліантів вже близько тисячі осіб та організацій. Серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством.

Водночас серед всесвітньо відомих нобелівських лауреатів є вчені, письменники, діячі культури, які народилися, зростали, жили і працювали в Україні чи мали українське походження.

Нобелівські лауреати – вихідці з України

Ілля Ілліч Мечников (1845–1916)– мікробіолог, ембріолог, зоолог та імунолог. Народивсяна Харківщині. Емігрував до Франції через переслідування імперської влади. 1908 р. Іллі Мечникову було присуджено Нобелівську премію - «за праці з імунітету».

Ісидор Рабі(1898– 1988) – американський вчений-фізик, що народився на Лемківщині (тепер – Польща). Одержав Нобелівську премію 1944 року «за резонансний метод вимірювання магнітних властивостей атомних ядер».

Зельман Абрахам Ваксман (1888–1973) – американський вчений, вихідець із с.Нова Прилука. (тереп Вінницька область). Нобелівська премія 1952 року в галузі фізіології та медицини – «за відкриття стрептоміцину першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу».

Шмуель Йосиф Халеві Аґнон (1888–1970) – народився на Тернопільщині. За два найвідоміші романи – «Весільний балдахін» і «Нічний гість» – 1966 року йому було присуджено Нобелівську премію в галузі літератури – «за глибоко оригінальну й майстерну прозу за мотивами життя єврейського народу».

Семен Кузнець (1901–1985) . Навчався у Харкові. 1971 року «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку» отримав Нобелівську премію з економіки.

Менахем Вульфович Бегін (1913 –1992) – 7-й прем'єр-міністр Ізраїлю (від червня 1977 до 1983), лауреат Нобелівської премії миру 1978. Народився у Бересті (українська етнічна територія, нині на території Білорусі).

Роалд Гоффман (* 1937) – народився вЗолочеві. Лауреат Нобелівської премії 1981 року «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів.

Георгій Харпак (Жорж Шарпак)(1924–2010) – народився наРівненщині. Його вважають одним із найталановитіших учених-експериментаторів. Лауреат Нобелівської премії з фізики 1992 року за «винахід та вдосконалення детекторів частинок, особливо багатопровідної пропорційної камери».

Світлана Алексієвич (* 1948) – народилась у Станіславі(нині Івано-Франківськ). Лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року «за поліфонічні тексти, що є монументом страждання і хоробрості в наш час».

Відповідальна за виховну роботу – доц. Рогульська О. О.